Matematyka na zielono w bibliotece: Pszczoły, woda i przygoda!

Utworzono dnia 05.09.2023
W wakacje w naszych bibliotekach odbyły się bezpłatne zajęcia dla dzieci w ramach projektu „Matematyka na zielono” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją mBanku (mFundacją). Zaprosiliśmy na nie małych fanów ekologii, matematyki i dobrej zabawy. Sprawdźcie co się u nas działo!

25 lipca 2023 r. w Filii w Łuszczowie rozmawialiśmy o pszczołach. Spotkanie rozpoczęliśmy czytaniem fragmentu książki  Pauliny Płatkowskiej „O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą”. Następnie zapoznaliśmy się z fragmentem książki Mai Kramer „Matematyka na zielono” (Rozdział „Czy świat by się zmienił , gdyby wyginęły pszczoły?”). Poznaliśmy dzięki niemu ciekawostki o pszczołach, a także przyczyny masowego wymierania pszczelich rodzin. Dyskutowaliśmy o sposobach pomocy zapylaczom, co możemy zrobić dla owadów zapylających (np. łąki kwietne, domki dla owadów).
Powstały  prace plastyczne zgodnie z duchem upcyklingu:
  • „Pszczoła na plastrze” powstała przy użyciu tektury po meblach z fakturą przypominającą plaster miodu;
  • „Łąka kwietna i pszczółki” – pojawiły się przy wykorzystaniu  kolorowego papieru, taśmy klejącej i roślinek rosnących na trawniku wokół biblioteki. 
Na zajęciach nie zabrakło zabaw matematycznych:
  • Symetria –złóż kartkę na pół, narysuj linię środkową, narysuj pół pszczoły, podaj kolejnemu dziecku kartkę , by dokończyło symetrycznie pszczołę.
  • Zabawa w liczenie: liczb parzystych, nieparzystych, liczenie od 10 do 1.
  • Mierzenie pomieszczenia biblioteki centymetrem,
  • Szukanie figur geometrycznych w bibliotece, 
  • Mierzenie stołu: czy jest kwadratem, czy prostokątem?
  • Układanie chronologicznie kartek z datami urodzin uczestników spotkania.
26 lipca 2023 r. w Filii w Łuszczowie tematem spotkania była woda. Wykorzystaliśmy fragment książki Mai Kramer „Matematyka na zielono” (Rozdział „Czy woda przecieka nam przez palce?) oraz fragmenty książki Christiny Steinlein pt. „Woda źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi”. 
Rozmawialiśmy o tym, ile wody zużywamy na co dzień i jak ją oszczędzać. Następnie dzieci odgadywały zagadki o wodzie, bawiły się w masażyk relaksacyjny „Tu płynie rzeczka”. Kolejnym punktem spotkania było wysłuchanie przez dzieci opowieści o kropelce na podstawie książki Pauliny Płatkowskiej „Wędrówka kropelki ”. Następnie dzieci wspólnie wykonywały pracę plastyczną - książkę o kropelce wody, która przechodziła w różne stany skupienia. Na koniec były zabawy matematyczne w liczenie i układanie dat chronologicznie oraz zabawy animacyjne w kręgu.
 
Filia w Turce os. Borek zorganizowała zajęcia w ramach projektu „Matematyka na zielono” na zakończenie wakacji - 29 sierpnia 2023 r. Spotkaliśmy się pod hasłem „Pszczoła królową nauk”. Zanim jednak przeszliśmy do głównego tematu, to chwilę się pobawiliśmy! W zabawie „W ciągu 20 sekund potrafię…”  otwierającej grupę sprawdziliśmy ile razy umiemy podskoczyć na jednej nodze czy ile  książek z zieloną okładką znajdę w bibliotece. Podczas spotkania z dziećmi wywiązała się też rozmowa o „Naszym świecie w liczbach” – mały trening uważności: ile liczb zauważyły po drodze na zajęcia w bibliotece, np. na znakach drogowych, szyldach reklamowych, samochodach itp.
Później z filmiku edukacyjnego Pan Nauczanka - Materiały Edukacyjne i fragmentu książki Mai Kramer „Matematyka na zielono” (Rozdział „Czy świat by się zmienił , gdyby wyginęły pszczoły?”) dowiedzieliśmy się jak zbudowane są pszczoły, dlaczego praca owadów zapylających jest taka ważna, podejrzeliśmy też wnętrze ula i jak powstaje miód. 
Dzięki lekturze dowiedzieliśmy co szkodzi pszczołom i jak możemy im pomóc, sprawdziliśmy też swoją wiedzę w pszczelim quzie. I chociaż pszczoły liczą do czterech, to my policzyliśmy do pięciu. 5%. Bo już wiemy, że zapylaczom wystarczyłoby, żeby rośliny miododajne zajmowały tylko 5% powierzchni danego pola uprawnego.  A wszyscy byliby szczęśliwsi - ludzie, zwierzęta, owady i rośliny! 
W części plastycznej spotkania malowaliśmy pszczółki i motylki na zebranych na spacerze badawczym kamyczkach, nie zabrakło też tematycznych kolorowanek, pszczelego labiryntu i czasu wolnego na buszowanie w bibliotecznym księgozbiorze.
 
W zajęciach z cyklu „Matematyka na zielono” w naszych bibliotekach wzięło udział łącznie 30 dzieci w wieku od 6 do 10 lat.
 

Fotorelacja z zajęć z Filii w Łuszczowie:

 

Fotorelacja z zajęć w Filii w Turce os. Borek: