Wystawa poświęcona twórczości Stanisława Lema do obejrzenia w bibliotekach

Utworzono dnia 01.09.2021

Stanisław Lem jest jednym z patronów 2021 Roku. Już we wrześniu będziemy świętować 100. rocznicę urodzin tego najbardziej rozpoznawalnego na świece polskiego pisarza science fiction. Włączyliśmy się w obchody tego fantastycznego jubileuszu. Od 5 września zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki - przygotowaliśmy niespodziankę dla fanów twórczości Mistrza! W GBP w Wólce i filiach będzie gościć projekt „LEM”. Wystawę udostępnioną przez Narodowe Centrum Kultury będzie można u nas oglądać do końca września. Jako pierwsi zobaczą ją uczestnicy dożynek – zapraszamy na do biblioteki podczas Święta Plonów Gminy Wólka w niedzielę 5 września 2021 roku.


Stanisław Herman Lem (ur. 12/13.09.1921, zm. 27.03.2006) to czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, filozof, futurolog, eseista, innowator i zarazem klasyk. W jego dorobku nie zabrakło też powieści realistycznych i tekstów satyrycznych. I choć tworzył w wielu gatunkach literackich, to światową sławę i popularność przyniosła mu fantastyka naukowa: Jego książki przetłumaczono na 52 języki i wydano w łącznym nakładzie przekraczającym 40 milionów egzemplarzy. 

Proza Lema jest inteligentna, przewrotna, dowcipna i pozostaje zaskakująco aktualna. „Bajki Robotów”, „Solaris”, „Cyberiada”, „Opowieści o pilocie Pirxie” – potrafimy wymienić te tytuły jednym tchem. Ale kto z nas ostatnio czytał Lema? Dzięki projektowi „LEM” Narodowego Centrum Kultury mamy okazję na nowo obcować z jego książkami! Na projekt „LEM” składają się wystawa planszowa pt.: „LEM” promująca dzieła Mistrza poprzez prace współczesnych artystów. Specjalnie na potrzeby tego projektu zinterpretowali oni plastycznie 10 powieści Stanisława Lema.

Wśród twórców, którzy podjęli się interpretacji książek Stanisława Lema znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska - Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski – Tin Boy, Tomasz Opaliński oraz Urszula Palusińska.

Drugą częścią wystawy są wybrane kultowe grafiki autorstwa Daniela Mroza, wieloletniego współpracownika Lema, który stworzył charakterystyczny czarno-biały kanon lemowskich bohaterów. Grafikom towarzyszą kody QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema, które można odsłuchać podczas oglądania wystawy.

Zapraszamy do oglądania, słuchania i czytania Lema!