Podsumowanie roku 2022 w bibliotekach publicznych gminy Wólka.

Utworzono dnia 25.01.2023

Stan bibliotek  publicznych naszej gminy na dzień 31 grudnia 2022 r.:

 

• 34386 woluminów księgozbioru.

• 31 zaprenumerowanych tytułów czasopism bieżących.

• 57 zbiorów specjalnych (audiobooków).

• 1490 zakupionych nowych książek, w tym 933 książek zakupionych ze środków Organizatora, 557 to pozycje książkowe zakupione ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „ Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytetu 1. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.

• 2044 czytelników.

• 2199 użytkowników, którzy skorzystali z usług biblioteki.

• 37370 wypożyczonych na zewnątrz książek.

• 1782 wypożyczonych na zewnątrz czasopism

• elektroniczne wypożyczanie książek, czasopism i audiobooków w systemie bibliotecznym Mak +.

• Aplikacja czytelnicza dostępna jest pod adresem: https://szukamksiążki.pl/SkNewWeb/bstart/288

• strona internetowa biblioteki: www.gbpwolka.naszabiblioteka.com

 

Bibliotekarze oprócz obsługi czytelników, głównie udostępniania zbiorów, prowadzą działalność informacyjną. Na bieżąco prowadzona jest również działalność promocyjna biblioteki. Prowadzona jest również systematyczna praca w Internecie, na stronie internetowej biblioteki (http://www.gbpwolka.naszabiblioteka.com) oraz na FB bibliotecznych Biblioteka umożliwia dostęp do swojego katalogu w Internecie, rezerwację on-line, elektroniczne powiadomienie czytelników o terminie zwrotu poprzez biblioteczny system komputerowy MAK+.

 

W 2022 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce znalazła się na liście rankingowej z przyznanym dofinansowaniem w wysokości 12380,00 zł. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytetu 1. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Projekt został zrealizowany ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce wraz z filiami brała przez półtora roku (czerwiec 2021 –grudzień 2022) udział w 4 rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. Bibliotekarze aktywnie przeszli przez szkolenia oraz spotkania on line podstawowe i specjalistyczne. Szkolenia to była przestrzeń do zdobywania nowych kompetencji, które pomogą zaprojektować sposób działania i zarządzania biblioteką i aby biblioteka mogła faktycznie odpowiedzieć na nowe wyzwania. W trakcie programu bibliotekarze przeprowadzili diagnozy lokalnej, która pozwoli od nowa uchwycić specyfikę lokalnego, opracowali nową wizję i misję biblioteki oraz plan rozwoju biblioteki. Została wdrożona nowa usługa –"Czujemy książkę! Rodzinne spotkania z książką sensoryczną „. 9 grudnia 2022 roku został rozstrzygnięty konkurs na najlepiej zaprojektowaną usługę w 4. rundzie PRB Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce została w nim wyróżniona. Biblioteka otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych.

 

Ogółem w 2022 roku w bibliotekach publicznych gminy Wólka zorganizowano 95 wydarzeń, w których uczestniczyło 1325 uczestników. Były to lekcje biblioteczne dla uczniów szkół podstawowych i dla przedszkolaków, spotkania w ramach akcji „wakacje w bibliotece” (w Bibliotece w Turce),”ferie w bibliotece „ (w Bibliotece w Turce osiedle Borek), akcja „Noc Bibliotek” (w Bibliotece w Łuszczowie i Bibliotece w Turce osiedle Borek), „Narodowe Czytanie” w ramach gminnych dożynek, konkursy gminne : z „Poczytajką” biblioteką szkolną ZSP w Turce zorganizowała gminny konkurs czytelniczo-fotograficzny zatytułowany „Zaczytani są wśród nas” oraz konkurs „Książka to mój cały świat”, a także konkurs plastyczny „Do zakochania w bibliotece jeden krok!” Vol. 2. W bibliotekach przeprowadzono warsztaty książki sensorycznej. Ogółem odbyło się 8 zajęć , z których skorzystało ogółem 57 osób. W bibliotekach naszej gminy gościły wystawy : wystawa objazdowa związana z życiem i twórczością Marii Konopnickiej pt.: " W świecie przyrody i baśni z Marią Konopnicką" przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im H. Łopacińskiego w Lublinie oraz wystawa malarstwa Stefanii Wójcik pt. : „Uchwycić piękno”.

 

Biblioteki publiczne naszej gminy przystąpiły po raz kolejny do ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. „Mała Książka – Wielki Człowiek” to ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą. Od stycznia 2022 roku akcja skierowana była do dzieci urodzonych w 2019-2016.

 

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Wólce mamy dostęp do Academicy. W Academice udostępnione są dwie kategorie zbiorów: ze strony www.academica.edu.pl bez ograniczeń można korzystać ze zbiorów z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone Bibliotece Narodowej, natomiast ze zbiorów chronionych prawem autorskim można skorzystać za pośrednictwem terminali Academicy. Taki terminal jest w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wólce.

 

Użytkownicy naszych bibliotek korzystali z darmowych kodów legimi, które otrzymywaliśmy co miesiąc od Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Legimi to polska wypożyczalnia ebooków. Zamiast kupować e-booki, płacisz co miesiąc abonament. W zależności od wybranej kwoty abonamentu masz limitowany lub nielimitowany dostęp do książek w ofercie (a tych jest już 18 tysięcy!).

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce brała udział w ogólnokrajowym projekcie. Badanie prowadzone było w ramach projektu Analiza Funkcjonowania Bibliotek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich .Użytkownicy naszej biblioteki wyrażali swoje zdanie na temat wpływu biblioteki na różne obszary życia poprzez formularz zamieszczony na FB bibliotecznym.