Jak ferie, to tylko w bibliotece! | Wspominamy czas zabawy

Utworzono dnia 23.03.2022

Filia w Turce na osiedlu Borek zorganizowała 5 dni atrakcji dla dzieci w wieku 6-12 lat, które spędzały ferie zimowe w domu. W bezpłatnych zajęciach wzięło udział 8 uczestników, a każdy dzień przynosił nowe atrakcje - warsztaty, spotkania, gry i zabawy.


Pierwszy dzień upłynął nam pod hasłem „Zakochani w książkach”. Dzieci wysłuchały fragmentu książki „Bajki, które pomagają odkrywać talenty” Begoñy Ibarrola czytanej przez bibliotekarkę. Wspólnie wybraliśmy się na odległą planetę Pegaz, by odnaleźć twórczą inspirację. Następnie sporo pracy, a jednocześnie radości, przyniosło dzieciom wykonanie walentynki na konkurs plastyczny zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wólce.

Później przyszedł czas na pirackie historie, a wszystko dzięki lekturze książki pt. „Statek wesołych piratów” Louisa Alloinga i Paula Thiesa. Zainspirowani przygodami Ptysia i jego załogi zbudowaliśmy własne eko-statki z wytłaczanek po jajkach, tekturowych słomek i kawałków papieru. Każdy pomalował statek w indywidualny wzór, dzięki czemu na koniec powstała flota, której nie powstydziłby się sam Czarnobrody!

17 lutego przypadał Dzień Kota. Rozpoczęliśmy jego obchody lekturą "Pani K zaczyna od nowa" autorstwa Anny Kaminski. Poznaliśmy przygody sympatycznej kociej bohaterki i dzięki niej nauczyliśmy się radzić z uczuciem paniki. Następnie wykonaliśmy kocie kolorowanki i eko-figurki kotków z rolek po papierze toaletowym. Odwiedziła nas też dzielnicowa asp. Aneta Malesa, która opowiedziała uczestnikom ferii jak bezpiecznie spędzać czas ze swoimi zwierzętami, co zrobić, gdy zaatakuje nas groźne zwierzę czy jak postępować w przypadku, gdy się zgubimy. Na zakończenie zajęć nauczyliśmy się grać w „Najlepszą grę o kotach”.

Przedostatnie spotkanie odbyło się pod hasłem „Potęga kropki”. Uczestnicy udali się w artystyczną przygodę z bohaterką książki pt. „Kropka” Petera H. Reynoldsa. Bibliotekarka zaprosiła dzieci do wspólnego czytania, a następnie przyszedł czas na zabawy plastyczne i turnieje gier planszowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się dwa tytuły: „Najlepsza gra o kotach” oraz „Pędzące żółwie”. Dzieci miło spędziły wolny czas – inspirująco i wesoło, nawiązując nowe przyjaźnie.

Ostatni dzień Ferii w bibliotece przyniósł moc atrakcji. Najpierw wybraliśmy się na „Językowy spacer wśród nazw roślin i zwierząt w polszczyźnie", dzięki wystawie Narodowego Centrum Kultury pt. „Opowieści z babcinego podwórka”. A to wszystko dlatego, że 21 lutego przypadał Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dowiedzieliśmy się dlaczego na biedronkę mówi się boża krówka, czy ważka to mała waga i dlaczego mówimy lew i lwica, ale nie koń i konica.

Później odwiedzili nas Dzielnicowi Komisariatu Policji w Niemcach – asp. Aneta Malesa i mł. insp. Marek Bokła. Mieliśmy okazję obejrzeć wozy policyjne oraz zadać funkcjonariuszom kilka pytań na temat bezpieczeństwa. Jak pieszy powinien zachowywać się na drodze? Czemu nie należy wpuszczać nieznajomych do domu? Te i wiele innych wątpliwości rozwiali na prelekcji nasi dzielnicowi. Na zakończenie wykonaliśmy mapę bibliotecznej podróży, jaką odbyliśmy w te ferie - składało się na nią 5 przystanków. Czy już wiecie jakich? Mamy nadzieję, że tak! W bibliotece każdy znajdzie swoje miejsce i będzie mógł puścić wodze fantazji, wyruszając w niezapomnianą literacką przygodę. Odwiedzajcie swoją bibliotekę!