Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce-podsumowanie roku 2021

Utworzono dnia 22.02.2022

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce rozpoczęła działalność w 1949 r. W 1998 r. wpisana została do rejestru instytucji kultury Gminy Wólka i funkcjonuje jako samodzielna instytucja kultury posiadająca osobowość prawną. W skład sieci bibliotecznej gminy Wólka wchodzą 4 placówki: Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce oraz 3 filie - w Łuszczowie, w Turce i w Turce na os. Borek.

Na koniec 2021 roku w następujących bibliotekach zanotowano poszczególne ilości woluminów:

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce – 14264,

Filia w Łuszczowie –7239,

Filia w Turce – 6190,

Filia w Turce os. Borek –7098.

W całym roku zakupiono 1532 książki na sumę 35404,75 złotych.

Na zewnątrz wypożyczono 36260 książek i 2176 czasopism.

Liczba użytkowników bibliotek wyniosła 2144 osoby.

Ogółem w 2021 roku w bibliotekach publicznych gminy Wólka zorganizowano 39 wydarzeń, w których uczestniczyło 738 uczestników.

 

Narodowe Czytanie

5 września 2021 r. w Jakubowicach Murowanych podczas Święta Ponów Gminy Wólka odbyła się 10. odsłona akcji „Narodowe Czytanie”, której patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W akcji wzięli udział przedstawiciele Gminy Wólka, placówek oświatowych, kulturalnych oraz naszych czytelników. Podczas tej jubileuszowej edycji Narodowego Czytania w amfiteatrze przy Urzędzie Gminy Wólka spotkali się miłośnicy książek i czytania, aby wspólnie uczestniczyć w tym pięknym czytelniczym wydarzeniu. W tym roku Para Prezydencka do wspólnego czytania wybrała „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Akcji towarzyszył też konkurs plastyczny dla dzieci w wieku 6-12 lat z terenu Gminy Wólka pt. „Kapelusz pani Dulskiej”. Jego organizatorem była Gmina Wólka, a współorganizatorami – Wypożyczalnia Skrzydeł Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce. Główną nagrodę – półroczny kurs języka angielskiego – ufundowało Centrum Języka Angielskiego Helen Doron w Turce. Za przekazanie czytelniczych upominków dla Laureatów konkursu dziękujemy hurtowni książek Platon sp. z o.o. Na konkurs wpłynęło 19 zachwycających prac i komisja konkursowa miała ciężki orzech do zgryzienia by wyłonić Laureatów.

Konkursy on-line

W 2021 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce przygotowała dwa konkursy on-line (przez stronę internetowa oraz bibliotecznego Facebooka): "Do zakochania jeden krok" oraz konkurs pt. „#czytam”. Zadaniem konkursowym w konkursie walentynkowym było stworzenie walentynki do swojego ulubionego bohatera książkowego lub od jednej postaci literackiej do drugiej. Na konkurs nadesłano 17 prac z terenu Gminy Wólka. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przygotowany został konkurs „#toczytam”. W konkursie chodziło o napisanie cytatu z ulubionej książki wraz z krótkim uzasadnieniem, dlaczego jest dla danej osoby wyjątkowy. Na konkurs odpowiedziało 6 osób.

Wystawa z Narodowego Centrum Kultury

W Gminnej Bibliotece Publicznej gościła wystawa planszowa pt. „LEM” z Narodowego Centrum Kultury o patronie roku 2021 -Stanisławie Lemie. Wystawa promowała dzieła Mistrza poprzez prace współczesnych artystów. Specjalnie na jej potrzeby zinterpretowali oni plastycznie 10 powieści Stanisława Lema.

Współpraca z Zespołami Szkolno-Przedszkolnymi i przedszkolami prywatnymi

Biblioteka w Łuszczowie przeprowadziła wspólnie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Łuszczowie 2 konkursy, w których wzięło udział 30 dzieci. Poza tym zostało zorganizowanych 11 lekcji bibliotecznych, w których wzięło udział 203 dzieci.

Biblioteka w Turce współpracowała z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Turce. Zostało przeprowadzonych 4 lekcje biblioteczne dla przedszkolaków z Przedszkola „Marysieńka” oraz 2 lekcje dla uczniów ze Szkoły Podstawowej. Razem 8 godzin zajęć. Odnotowano 105 odwiedzin dzieci, skorzystało z zajęć 56 przedszkolaków i 13 uczniów.

W Bibliotece w Turce osiedle Borek przeprowadzonych zostało 5 lekcji bibliotecznych dla Przedszkolaków z przedszkoli z terenu osiedla. W zajęciach uczestniczyło 60 dzieci.

Noc Bibliotek 2022

Zorganizowano również ogólnopolską akcję „Noc Bibliotek”. Akcja jest formą promocji biblioteki, zachęcaniem do wizyty w bibliotece i inspiracja do czytania książek. Noc bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. W ramach akcji w Bibliotece w Turce osiedle Borek zorganizowano randkę w ciemno z książką, biblioteczny horoskop, kącik plastyczny dla dzieci i wieczór gier planszowych. Na koniec był pokaz filmu pt. : "Operacja człowiek w czerni " (film familijny, wiek 6+). Było również 100 kodów do rozdania użytkownikom biblioteki. W wydarzeniu wzięło udział 13 osób. Na spotkanie w ramach Nocy Bibliotek do Biblioteki do Łuszczowa przybyli uczniowie z klasy IV i V z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Łuszczowie. Uczestnicy wydarzenia grali w grę edukacyjną oraz wykonywali prace plastyczną .W wydarzeniu wzięło udział 22 dzieci.

Akcja "Wakacje w bibliotece"

W miesiącu sierpniu 2021r. zostały zorganizowane w Bibliotece w Turce wakacyjne zajęcia dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Ogółem odbyło się 9 dwugodzinnych spotkań. W trakcie zajęć miały miejsce różne aktywności : czytanie na dywanie, czyli głośne czytanie dzieciom połączone z zabawami nawiązującymi do treści przeczytanych książek, wykonywanie różnych prac plastycznych, gra w gry planszowe i edukacyjne, różne zabawy ruchowe i intelektualne w kręgu w pomieszczeniu biblioteki lub na świeżym powietrzu przed budynkiem remizy. Na zajęciach przeważała tematyka ekologiczna : segregacja śmieci, las i jego dobrodziejstwo, pszczoły, motyle, zwierzęta domowe. Poza tym odbyło się spotkanie o wartości przyjaźni, o kolorach w otaczającym nas świecie oraz kraina bohaterów z książek dla najmłodszych : Muminki i Gruffallo. Podczas wakacyjnej akcji z zajęć skorzystało 21 dzieci. Odnotowano 63 odwiedzin, czyli średnio po 7 dzieci na spotkaniu.

"Mała ksiażka -wielki człowiek"

Ponadto biblioteka brała udział w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka –wielki człowiek „ organizowanej przez Instytut Książki skierowanej do przedszkolaków i ich rodziców, a mającej na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych.

Biblioteki naszej gminy pracują w systemie bibliotecznym Mak Plus (od grudnia 2013 roku). Biblioteki posiadają katalog on-line. Nasze zbiory są w 100% opracowywane komputerowo. Biblioteka posiada swoja stronę internetową, a także swój profil na Facebooku.